Upozornění rodičům a žákům k novým formám užívání návykových látek

1) Kouření a vapování

Dále bychom Vás rádi informovali o rizikovém chování kouření a vapování, které se v poslední době mezi dětmi silně rozmáhá.

Problematika kouření je velice závažná. Obecně lze říct, že dlouhodobě nejúspěšnější prevence kouření spočívá v omezené dostupnosti tabákových výrobků a e-cigaret, jejich vysoké ceně (v ČR stále velmi nízká) a nekouření ve veřejném prostoru jako celospolečenské normě (to se zlepšuje, ale trvá to dlouho). Bohužel s tímto toho nelze na úrovni školy a rodiny příliš dělat, každý z nás je však občan a v této roli jsme zodpovědní za to, co politická reprezentace vnímá jako prioritní.

Programy prevencí na školách nebývají příliš úspěšné, ale pořád jsou lepší než nic.

Rozlišujeme několik typů tabákových výrobků: cigarety, elektronické cigarety (vapa) a zahřívaný tabák (heets). Dále pak dýmky, vodní dýmky, doutníky. Pozor významné je i tzv. bezdýmné užívání tabáků formou šňupání, žvýkání a snus (vkládání do úst).

A teď pozor: riziko vzniku závislosti je u dětí významně vyšší než u dospělých, a proto je nutné projevy tohoto chování netolerovat a zarazit v počátku. Přístup: my jsme taky kouřili, tak co by si nezakouřili, je velmi krátkozraký.

My i Vy se samozřejmě můžeme zaměřit pouze na některé faktory. Z našeho pohledu je potřeba žákům neustále zdůrazňovat, že experiment s kouřením je v jejich věku normální, nicméně normální je nekouřit. Doporučujeme nestrašit dlouhodobými zdravotními riziky atd. (ačkoliv jistě stojí za zmínku, že na následky kouření v ČR umírá ročně 16 -18 000 lidí, což je přibližný počet obyvatel Říčan). Dobré je rovněž zmínit, že kouření není zlozvyk, nýbrž nemoc. A jako taková je uznána WHO a existuje na ni léčba.

U dětí se spíše osvědčuje apel na vzhled – kouření poškozuje pleť, kvalitu zubů, smrdí, jsou po něm žluté ruce atd. Dále je dobré připomínat vysokou cenu, přepočítat, co by si za cigarety nebo e-cigarety žáci mohli koupit, kdyby si je nekoupili; je dobré nechat dítě útratu spočítat a porovnat s cenami věcí, které má rádo. Na starší děti může fungovat apel na to, že jsou výrobci tabákových výrobků manipulováni. Zde částečně platí jednoduché pravidlo – proti čemu výrobci tabákových výrobků bojují, to většinou v prevenci funguje (kouření v restauracích), a co podporují, zpravidla nefunguje (preventivní akce). Drtivá většina kuřáků nezačíná kouřit v dospělosti, nýbrž v adolescenci, tabáková lobby se tedy pochopitelně zaměřuje na ně. Používají hesla a symboly jako svoboda, nezávislost atd., což je v kontextu závislosti, kterou tabákové výrobky způsobují velmi úsměvné.

Tady jsou příklady vět, které je dobré při prevenci používat:

Kouření tě musí stát hodně peněz, spočítej si to.

Kouření zhoršuje kvalitu pleti, způsobuje hlavně akné. Také můžeš mít horší kvalitu vlasů a zažloutlé zuby.

Tvé slečně/tvému příteli nemusí být příjemné, když jí/jemu dáš pusu po cigaretě. Někdo říká, že je to jako líbat popelník.

Kouření zhoršuje fyzický výkon. Jde to proti tvým tréninkům, kterým dáváš hodně času a energie.

Rovněž doporučujeme vyvracet některé mýty, které se ohledně kouření tradují. Zejména ohledně kouření e-cigaret. Nejčastějším mýtem je, že je prodej a kouření dovolen od 15 let. Není, legislativně jsou e-cigarety (jakékoliv náplně, i ty bez nikotinu) brány téměř jako cigarety klasické (vyjma třeba užívání v restauracích nebo ZOO). S tím souvisí distribuce: kdo osobě mladší 18 let cokoliv prodá nebo jí to podá, dopouští se protizákonného jednání. Pozor, všichni jsme povinni osobu, která kouří, kde nesmí, vyzvat, aby z takového místa odešla; pokud tak neučiníme, i my jednáme protizákonně.

Dalším mýtem je, že je vodní dýmka „zdravější“ než cigarety klasické. Není, její kouření je naopak výrazně škodlivější. Pokud se o někom takovém dozvíte, doporučujeme se obrátit na Policii ČR. Například, když zjistíte, který obchod cigarety Vašemu dítěti prodal.

Rada na závěr: cigarety a hlavně e-cigarety jsou na žákovské poměry velice nákladné, je proto víc než žádoucí mít přehled o financích svého dítěte; nehledě na to, že s e-cigaretami mohou obchodovat, a tím pádem si mohou kupovat věci, na které by při svém běžném kapesném pravděpodobně neměli; toho si může a měl by si všimnout i jinak běžně nevšímavý rodič

Užitečné weby:

www.bezcigaret.cz

www.koureni-zabiji.cz

www.nekuratka.cz (sice pro malé děti, ale líbezně udělané)

Zajímavé weby pro milovníky statistik:

https://hbsc.cz/ - výzkum zaměřený na zdravý životní styl mladých

http://www.szu.cz/tema/podpora-zdravi/studie-gyts-2016 - studie zaměřená na užívání tabákových výrobků školáků

https://www.drogy-info.cz/nms/vyzkum-nms/evropska-skolni-studie-o-alkoholu-a-jinych-drogach-espad-2015/ - dlouhodobě dělané studie zaměřené na užívání návykových látek 16letými dětmi (to těm Vašim bude již brzo)