Žáci osmého ročníku se ptali Petry Seberové, organizátorky běhu, který pomáhá…


Petro, kdy a jak se zrodil nápad pomáhat běháním?

Nápad zorganizovat charitativní běh přímo ve škole dostali na soukromé škole Open Gate v Babicích, konkrétně to byl učitel Petr Chára, který se v roce 2014 ujal organizace nultého ročníku běhu v této škole. Společně se studenty běželi pedagogové, kuchařky, uklízečka, zkrátka úplně celá škola. Domluvili jsme se s Petrem a jeho myšlenku rozšířili do dalších škol. V roce 2015 se přidalo už 30 škol. Časem přibyly i firmy, sportovní kluby... minulý rok jich bylo již 80 a výtěžek? 1,4 milionu korun na pomoc handicapovaných dětem.

Jak náročné je podobnou akci zorganizovat?

To záleží, jak to celé uchopíte. Kouzlo tohoto běhu je v tom, že si ho každý může udělat  jak chce, kde chce a kdy chce :). Některá škola to zvládne během jedné hodiny na školním hřišti v rámci výuky, jiná to pojme jako akci otevřenou veřejnosti a věnuje tomu celý den. 

Pro ty, kdo o akci Run and Help slyší poprvé, jaká jsou pravidla?

Ani bych nemluvila o pravidlech, možná doporučení toho, jak by váš běh mohl vypadat. Jsme rádi, když jsou naši organizátoři kreativní 😊 - někdo běh pojme opravdu jako závod, jiný zorganizuje pro kolegy v práci procházku parkem v obědové pauze a to nás na tom baví. Pokud chce někdo pořádat závod, prima, ale v zásadě  o žádné závodění nejde. Jde o to si uvědomit, že kolem nás lidé, kteří běhat nemohou, nemohou třeba ani chodit a potřebují naši pomoc. Vybrané peníze jdou pak na různé pomůcky (vozíky, naslouchátka, protézy) a nebo třeba rehabilitace.


Vybrané peníze jdou přímo konkrétním lidem, máte od nich nějakou zpětnou vazbu? 

Samozřejmě - s příjemci pomoci jsme v kontaktu, řešíme s nimi, na co peníze využijí, kdy si je vyčerpají. Minulý rok jsme díky Run and Help mohli zaplatit sportovní protézy čtyřem dětem, které díky nim mohou sportovat, běhat, skákat nebo třeba i lézt po stěnách. (viz foto).

 

Děkujeme za rozhovor J.

 

Přijďte si s námi 11. června zaběhat v 17 hodin na sportoviště u Říčanského lesa!

52749977 10156759269955520 4818821141378367488 o